Przejdź do głównej zawartości

O Pankrośnizmie

Pomysł na „Pankrośnizm” narodził się dzięki obserwacji zachowań krośnian żyjących poza Krosnem. Coś charakterystycznego przejawiało się w wypowiedziach kolegów, znajomych, czy nawet pochodzących z Krosna wykładowców akademickich. Wszyscy o swoim mieście wyrażali się z wielką sympatią, potrafiąc powiedzieć o nim wiele dobrego, wplatając w wypowiedź ciekawostki czy fakty historyczne. Po konsultacjach w szerszym gronie okazało się, że nie są to przypadkowe obserwacje, lecz zjawisko ma szerszy charakter.

Zjawisko zostało zdefiniowane 31 stycznia 2012 roku, kiedy hasło „Pankrośnizm” zostało utworzone w „Nonsensopedii” (humorystyczny odpowiednik Wikipedii). Wpis, po udostepnieniu na prywatnym profilu na Facebooku rozszedł się tzw. pocztą pantoflową na bardzo dużą skale. Po kilku dniach artykuł na jego temat napisał największy Krośnieński portal Krosno24.pl.

Po około 2 miesiącach założono fanpage o tej samej nazwie. W założeniu było podawanie samych pozytywnych informacji i udowadnianie, że Krosno to najwspanialsze miasto na świecie. Strona bardzo powoli zdobywała popularność, aż do przełomowego 17 października 2012 roku. Dzień wcześniej na Stadionie narodowym nie mógł odbyć się mecz piłki nożnej Polska – Anglia z uwagi na zalanie płyty boiska (tzw. „basen narodowy”). W związku z tym wydarzeniem powstał pierwszy mem Pankrośnizmu.


Wpis odniósł olbrzymi sukces. Przy około 350 polubieniach strony w momencie publikacji obrazka, otrzymał on ponad 600 polubień i ponad 600 udostępnień. Zasięg wpisu według algorytmów Facebooka wyniósł ponad 250 000 wyświetleń. Ponadto mem znalazł się w galeriach memów największych polskich portali internetowych (np.: wp.pl, gazeta.pl). 

Od „Zalanego stadionu” strona rozwijała się dużo dynamiczniej. Po kilku dniach udało się zebrać pierwszy 1000 polubień. Zmienił się także profil strony. Znacznie częściej pojawiały się treści humorystyczne, memy, dowcipy, komentarze do wydarzeń. Największą popularnością cieszyły się jednak żartobliwe treści dotyczące sąsiedniego miasta – Jasła. 

Fanpejdż jest motorem napędowym idei Pankrośnizmu do dzisiaj. Przeczytać na nim można najróżniejsze informacje (także bieżące), ciekawostki, historyjki, czy właśnie żarty na tematy szeroko związane z Krosnem.

Do uzupełnienia treści prezentowanych na fanpejdżu i celem umożliwienia tworzenia dłuższych tekstów utworzono bloga. Początkowo na platformie blog.pl, a po jej zamknięciu na tej, gdzie się waśnie znajdujemy. Publikowana tutaj będzie większość treści prezentowanych na fanpejdżu, ale przede wszystkim dłuższe teksty o tematyce lokalnej, traktujące o problemach i wydarzeniach luźniejszym i przystępniejszym językiem.

Końcem 2015 roku założono na platformie sprzedażowej cupsell.pl sklep z koszulkami, bluzami, kubeczkami i innymi materiałami promocyjno-propagandowymi związanymi z Krosnem (www.pankrosnizm.cupsell.pl). 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nocna jazda samochodem bez sensu

Nocna Jazda Samochodem Bez Celu nie ma sensu. Nie kryją tego organizatorzy nazywając  ją „…bez celu”. Podobnie bezcelowo spoglądamy przez okna autobusu na miasto, które widzimy codziennie, czasem bez celu przewijamy facebooka, oglądamy telewizję i tak dalej… Nie wszystko co nie ma celu i sensu jest nudne. Podobnie jest z nocna jazdą samochodem bez celu. Fot.: NJSBC Krosno na Facebooku Akcja o tej nazwie odbywa się w Krośnie od 5. lat. Ludzie spotykają się na parkingu naprzeciwko „galerii” Zawodzie po czym kawalkadą wyjeżdżają na miasto i okolice, i wracają w to samo miejsce. Główną atrakcją jest przejazd, a na parkingu ludzie się integrują, rozmawiają ze sobą, spotykają, po prostu wspólnie spędzają czas. Zazwyczaj jest to połączone ze zbiórkami charytatywnymi – łączy przyjemne z pożytecznym, choć tytularnie jest „bez celu”. Akcja zbiera grube setki uczestników, a dzieje się zupełnie oddolnie. Ktoś sobie coś kiedyś wymyślił, a innym się to bardzo spodobało. Odzew jest bardzo

Krosno - MIASTO ZŁA

To nie żart. Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 rok Krosno jest NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYM MIASTEM W POLSCE! Naprawdę! Ranking poniżej: Ranking najniebezpieczniejszych miast w Polsce wg.: www.polskawliczbach.pl W Krośnie notujemy aż 152 przestępstwa na 1000 mieszkańców, a w drugim Tarnowie tylko 82. Niemal dwukrotnie przewyższamy wicelidera. Kolejna Legnica ma tylko 51, czwarte Tychy 50. Dalej tabela bardzo się spłaszcza i różnice pomiędzy kolejnymi pozycjami są niewielkie. Legnica: 50! Tarnów 80! Krosno STO PIĘĆDZIESIĄT.  Gdyby „zsumować” Legnicę i Tarnów to i tak dużo im brakuje do nas.    Jak to się stało? Dziwimy się wszyscy. W ubiegłym roku nastąpił ogromny wzrost przestępczości, z 821 przestępstw stwierdzonych w 2016 roku aż do 7075 w 2017. Niemal dziewięciokrotnie więcej przestępstw!  Ilość przestępstw w Krośnie w latach 2012-2017. Źródło: www.polskawliczbach.pl Uwagę zwraca bardzo duża  liczba przestępstw gospodarczych i przeciwko

Krosno AD 2009

W ostatnim czasie popularna w Internetach jest akcja „10 years challenge” mająca na celu pokazanie jak ktoś lub coś zmieniło się przez ostatnie 10 lat. A gdyby tak popatrzeć na Krosno? Co takiego działo się w 2009 roku w naszym mieście? Przenosimy się w czasie…. Drogi Rozpoczęła się rozbudowa obwodnicy.   Przebudowywany był wtedy odcinek pomiędzy Zręcińską a Czajkowskiego. Dobudowa drugiej jezdni i dróg zbiorczych powinna zakończyć się w 2010 roku. W 2009 roku udało się ukończyć przebudowę skrzyżowania Czajkowskiego-Składowa-Podkarpacka. Tak obwodnica wyglądała w listopadzie 2009 roku. Na przystanku widzimy rozkład jazdy PKS, a brak ekranów dźwiękochłonnych pozwala dojrzeć bloki na WSK. Na przejściu przed nami w kolejnych latach zginie kilka osób… Tak tan odcinek wygląda obecnie: Lotnisko Jeszcze nie tak dawno na lotnisku pasły się barany, nadal przez jego środek przebiega droga, którą kursuje MKS, linia 7. Spokojnie, jest jednak bezpiecznie. Na wysokości pasa sta